Конспект уроку з природознавства 1 клас.
Тема. Яку будову мають рослини? Дослідницька лабораторія. Будова рослин.
Мета. Формувати в учнів уявлення про будову рослин, їх частини (корінь, стебло,
листок, квітку, плід, насіння), вміння розпізнавати частини рослини і називати
їх, упізнавати рослини за їх частинами; формувати вміння аналізувати
ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і роботи висновки, доводити
свою думку, розповідати про отриману інформацію; розвивати спостережливість,
кмітливість; виховувати потребу досліджувати рослини, бережливо ставитися до
них. Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Хвилинка спостереження. Аналіз стану
неба, опадів, вітру.
III. Повторення вивченого матеріалу. 1.
Відповіді на запитання. —
Доведіть, що рослини — це живі організми. —
Які рослини називають культурними, які — дикорослими? —
Які ви знаєте культурні рослини? —
Які ви знаєте дикорослі рослини? IV. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку. —
Ми продовжуємо подорожувати царством рослин. Сідайте зручніше у поїзд і
поїхали. Ось і наступна наша зупинка. — Подивіться один на одного. У кожного з вас є голова, тулуб, ноги, руки —
частини тіла. —
З яких частин, на вашу думку, складається рослина? —
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, яка будова рослин.
V. Вивчення нового матеріалу. 1. Практична робота. Вивчення будови рослин. —
Розгляньте малюнок на таблиці “Будова рослин”. —
Яка рослина зображена на малюнку? (Суниці.) —
За якими ознаками ви її впізнали? — Назвіть частини рослини, зображені на малюнку. (Корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням.)
2.
Робота з підручником (с. 58—59).
а) Розгляд малюнків у підручнику. — Знайдіть на малюнку частини рослини. Назвіть їх. б) Дослідницька лабораторія. — Які частини є в помідора? — Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні? Висновок. Квіткова рослина має корінь, стебло, листки, квітку, плоди з насінням.
3. Робота в парі.
Розгляд зображень рослини огірок (без плода і квіток, з квітками без плода,
з плодом і квітками). —
Яка рослина на них зображена? (Огірок.) —
Як ви її упізнали? —
Чим відрізняються малюнки рослини? Назвіть частини рослини, зображені на
малюнках. ( На першому малюнку у рослини є корінь, стебло і листки, на другому — корінь, стебло і листки і квітка, на третьому — корінь, стебло, листки, квітка і плід.) 4. Бесіда про частини кімнатної рослини. —
Розгляньте кімнатну рослину. —
Чи бачите ви її корінь? Де знаходиться корінь рослини? (У Грунті.) —
Назвіть ті її частини, які ви бачите. (Стебло, листки, квіти.) Для чого рослині корінь? (Рослина коренем закріплюється в
Грунті, всмоктує з нього воду з розчиненими в ній речовинами. — Для чого рослині стебло? (Щоб утримувати над землею
рослину.) Що утримує стебло? (Листки, квіти, плоди з насінням. По стеблу
вода і поживні речовини рухаються до квіток, листя, плодів з насінням.) — Для чого рослині листя? (Листя — це не просто
окраса дерев. Листки дихають повітрям. Це диво-фабрика. Вони вловлюють сонячні
промені і виробляють поживні речовини, які потрібні рослині для .життя. Вони
очищають забруднене повітря.) — Чи однакової форми листя у рослин? Порівняйте листя
суниці й огірка. Листя рослин буває різної форми.
За допомогою форми листка можна впізнати рослину. В одних рослин листки дуже
маленькі, в інших — великі. Наприклад, у лопуха листки значно більші, ніж у
кульбаби. У кактусів листки подібні на голки. В одних рослин листки гладенькі,
в інших — ні. — Для чого рослині квіти? (Щоб дати потомство, для розмноження.) — Чи у всіх рослин однакові квіти? Рослини відрізняються квітами. В
одних рослин вони великі, яскраві, в інших — дрібні, непомітні. — Кожна квіткова рослина має плоди. — З чого утворюються, плоди? (З квіток.) — Що є у плодах? (У плодах є насіння.) — Навіщо рослині плід? (Плід захищає насіння від
пошкодження.) Плоди також сприяють
розповсюдженню насіння. Хто з вас бачив плоди клена? Що вони нагадують? (Літачок.)
Хто бачив плоди кульбаби? Що вони нагадують? (Парашутики.) Ці плоди дуже
легенькі і вітром розносяться на великі відстані. — А як розповсюджує свої плоди і насіння вишня, горобина,
калина? (Плоди поїдають птахи і переносять насіння на великі відстані.) — Навіщо рослині насіння? (З насіння виростає нова
рослина.) 5. Гра “Де чия квітка?” — Яким рослинам належать зображені на малюнках квітки? (Кульбаба,
тюльпан, конюшина, чорнобривці, соняшник.) Як ти їх упізнав? 6. Робота в парі. — Визначте, яким рослинам належать зображені на малюнках
плоди. (Гарбуз, каштан, квасоля, яблуня.) — Чи можна за частинами упізнати рослину? Отже, за частинами (квітами,
стеблом, листками, плодами) можна відрізнити одну рослину від іншої. 7. Творчі запитання. — Яку частину кожної з названих рослин люди вживають у їжу: • капуста (Листя.) • морква (Корінь.) • яблуня (Плід.) • соняшник (Насіння.) 8. Робота в парах. Разкажи, яка в тебе улюблена
рослина. Фізкультхвилинка Трава — низенька-низенька, дерева
— високі-високі. Вітер дерева колише, гойдає, то
вправо, то вліво хитає, то вперед, то назад, то вниз пригинає. Птахи летять, відлітають, а учні
тихенько за парти сідають. VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Продовжити речення. — У рослини є такі частини: .... 2. Робота в зошиті 3. Робота
в групах з дидактичними картками. 4. Пояснити
народну мудрість “Аби цвіт, а ягідки будуть 5. Гра
“Хто найкмітливіший”. — Відгадайте
загадки. • Яскраві
пелюстки і запах пречудовий, і хочеться усім їх бачить знову й знову. (Квіти)
• На гілці
сидить — зеленіє. А як тільки пожовтіє, то летить, кружляє, на землю лягає. З землі не встає — на ній зогниє. (Листок) • Мій зелений
піджачок весь пошитий з колючок. Тільки що мені робить — я росту, а він тріщить? І дарма, якщо порву — то й без нього проживу. (Каштан)
VII. Підсумок уроку.
1. Відповіді на
запитання. — Що нового ви
дізналися на уроці? — Що вам
найбільше сподобалось на уроці? 2. Робота з
батьками. Знайдіть або складіть з батьками дві-три загадки про
рослини. 3. Виконайте
завдання для друга природи. — Розкажіть,
яка у вас улюблена рослина. Назвіть всі її частини.
—
Які рослини називають культурними, які — дикорослими?
—
Які ви знаєте дикорослі рослини?
—
Ми продовжуємо подорожувати царством рослин. Сідайте зручніше у поїзд і
поїхали. Ось і наступна наша зупинка.
—
З яких частин, на вашу думку, складається рослина?
V. Вивчення нового матеріалу.
—
Яка рослина зображена на малюнку? (Суниці.)
— Назвіть частини рослини, зображені на малюнку. (Корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням.)
— Знайдіть на малюнку частини рослини. Назвіть їх.
— Які частини є в помідора?
Висновок. Квіткова рослина має корінь, стебло, листки, квітку, плоди з насінням.
Розгляд зображень рослини огірок (без плода і квіток, з квітками без плода,
з плодом і квітками).
—
Чим відрізняються малюнки рослини? Назвіть частини рослини, зображені на
малюнках.
4. Бесіда про частини кімнатної рослини.
—
Чи бачите ви її корінь? Де знаходиться корінь рослини? (У Грунті.)
Для чого рослині корінь? (Рослина коренем закріплюється в
Грунті, всмоктує з нього воду з розчиненими в ній речовинами.
— Для чого рослині листя? (Листя — це не просто
окраса дерев. Листки дихають повітрям. Це диво-фабрика. Вони вловлюють сонячні
промені і виробляють поживні речовини, які потрібні рослині для .життя. Вони
очищають забруднене повітря.)
впізнати рослину.
— Кожна квіткова рослина має плоди.
— Що є у плодах? (У плодах є насіння.)
5. Гра “Де чия квітка?”
6. Робота в парі.
— Чи можна за частинами упізнати рослину?
7. Творчі запитання.
• капуста (Листя.)
• яблуня (Плід.)
8. Робота в парах.
Фізкультхвилинка
2. Робота в зошиті
4. Пояснити
народну мудрість “Аби цвіт, а ягідки будуть
VII. Підсумок уроку.