Конспект уроку
 з розвитку зв’язного мовлення 
1 клас

Тема уроку.  Слова такі різні.
Мета уроку. Дати уявлення про слово – як основну мовну одиницю; ознайомити дітей, що все практично можна позначити словом, як людина має ім’я, так і всі предмети, їх ознаки, дії, можна позначити словом – ім’ям. Слово – інструмент мислення, пізнання. За допомогою слова людина пізнає, висловлює свої думки, почуття. Формувати емоційно-чуттєву сферу.
Тип уроку. Урок милування рідною природою.
Обладнання. Олівці, папір, добірка словесного матеріалу.

Хід уроку.
Вчитель.
      Погляньте, яка краса! Світить сонечко, співають пташки, вітерець шелестить листочками. Помріємо, поміркуємо, а про що вони можуть говорити?
       Діти намагаються висловити свої думки, відповідають на питання.
Вчитель (підсумовує думки дітей).
     Правильно, у кожного свій голос, своя мова. Вітерець шелестить, пташка співає, дзюркотить струмочок, а людина говорить.
Її мова виражена у словах. Все навколо має свої слова – імена. Є слова – предмети. Погляньте навкруги, що ви бачите?
       Діти називають слова-іменники.
Вчитель.
      А яке воно сонечко? (Мурашки, травичка?)
      Діти називають ознаки цих предметів.
Вчитель.
     Правильно. Бачите, про ознаки цих предметів ми теж розповіли словами: і про форму, і про колір, і про інші ознаки чи якості. За певною кількістю ознак ми можемо визначити – впізнати предмет чи явище, про яке йде мова.
      А ну, відгадайте, що воно таке?
1 загадка
Жовтий, гарячий, круглий м’ячик
У небі скаче.
По небу котився
За хмару закотився.
                               (Сонечко)
2 загадка
Маленький, пухнастий,
Сіренький, вухастий
Довгі лапки має,
Високо стрибає.
                     (Зайчик)

       Діти відгадують, виділяють ознаки.

Вчитель.
     А що робить сонечко, зайчик? Дії предметів теж можна означити словами. Отже ми з вами ознайомилися сьогодні не лише з цією чудовою галявиною, а й дізналися, що все можна назвати словом. Є слова – предмети, слова – ознаки, слова – дії. А чи сподобалось вам тут? Як ви себе почуваєте? Що відчуваєте?
      Діти відповідають.
Вчитель.
      Погляньте, про свої почуття ви теж розповіли мені словами. Бачите, як чудово, що на світі є стільки гарних слів. І пісенька пташки, і тепло сонечка, і шепіт струмка оживає у слові. Наші мами і наші тата сьогодні не були тут разом з нами, але ми можемо подарувати їм цю красу, коли гарненько – любесенько розповімо їм дома про нашу прогулянку, а щоб все найкраще запам’яталося, давайте намалюємо те, що ми бачимо. Сідайте ось тут, на травичці.
   Діти сідають півколом, готують обладнання для праці, малюють і намагаються за малюнком скласти розповідь, використовуючи опрацьовані слова – іменники, прикметники, дієслова.
Вчитель.
      Ми ще раз прийдемо сюди і будемо навчатися…
      Мови золотої
      У трави – весняночки, у гори крутої,
      В потічка швидкого, що постане річкою,
      В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.