Конспект уроку з навчання грамоти 1 клас. 

Тема:  Закріплення звукового значення  букви Х, х.  Читання слів, речень. Бесіда на тему «Міста України». Словниково-логічні вправи.

Мета: Закріпити вміння учнів виділяти у словах звук (х), формувати мовленнєві вміння, виконувати звуко-буквений аналіз; формувати навички читання слів та речень з новою буквою; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного краю, своєї Батьківщини; виховувати патріотичні почуття; стимулювати бажання пізнавати нове.

Обладнання: складова таблиця, фішки для звукового аналізу слів, предметні малюнки, ілюстрації міст.

                                                                                   Хід уроку

I. Організація класу.

        1.Всі сідайте тихо діти,
         Домовляймось не шуміти,
         На уроці не дрімати,
         А старанно працювати.
         2.Вправа «Очікування»

- Що ви очікуєте від уроку?
 А я очікую, що ви:
–будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки;
–чітко, голосно, виразно читати і правильно інтонувати речення;
–слідкувати за своєю поставою протягом уроку;
–користуватись закладкою, коли розгортатимете підручники;
–злагоджено працювати, щоб наша мандрівка була цікавою. Корисною і жвавою.
 
 II. Актуалізація  опорних  знань.

Вчитель: На уроці  ми  побуваємо у  багатьох містах та різних  куточках  України,  дізнаємось  багато цікавого.

                                                                                Зараз люба дітвора
                                                                                В нас цікава буде гра
                                                                                І дівчатка і хлоп’ятка
                                                                                Вчителі і батьки
                                                                                Дуже люблять мандрувати,
                                                                                Вирушаємо ми нині
                                                                                В подорож по Україні.
        1. Колективна робота. Методика «Кущ»

Вчитель: А щоб відправитися в подорож по Україні нам треба вибрати вид транспорту. На чому ми будемо подорожувати?

          Відгадайте загадку:
                                                                              По голубому полі
                                                                              Легкі, немов пірїнки,
                                                                              Пливуть собі поволі
                                                                              Білесенькі перинки.   (Хмари)
     Ми з Вами будемо подорожувати на хмаринках. У кожного з вас на парті лежить маленька хмаринка. Протягом подорожі вона буде оживати, але яка вона стане в кінці подорожі залежить від вас.
      -  В якій країні ми живемо?
      -  Як називається село в якому ми живемо?
А ось маршрут за яким ми будемо мандрувати.
ДИМИТРОВ – ХАРКІВ – КИЇВ -  ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ – ХОТИН – ХУСТ – ХЕРСОН – ХЕРСОНЕС – ЗАПОРІЖЖЯ – ДИМИТРОВ
         Щоб дібратися від міста до міста нам треба буде виконувати   різні завдання.
ДИМИТРОВ – ХАРКІВ (фото Димитрова)
 
      2. Мовленнєва розминка.

1)   Робота над чистомовкою.

                                                          Ха-ха-ха – засміялась буква «ха».
                                                          Ох-ох-ох – виріс горох.
                                                          Ух-ух-ух – у дідуся теплий кожух.
                                                          Ах-ах-ах – у лісі багато комах.
                                                          Хи-хи-хи – геть розбіглись ховрахи.
2)   Робота над скоромовкою.
                                                         Хоче дівчинка Харитя
                                                         Хмарку в гості запросити.
                                                         Хай подивиться хмаринка
                                                         На хатинку Харитинки.
 
3)  Вірш про Харків.( фото Харкова)
                                                        Для миру, добра , та любові
                                                        Наш Харків піднісся здавна.
                                                        Завжди трудовий, науковий
                                                        Красивий, як втіха-весна.
 
ХАРКІВ – КИЇВ  

      3. Добір слів з буквою «Х». (метод «Мікрофон»)

      4. Складання складів з буквою «Х».

- Назвіть букви, що лежать перед вами. (х, а, о, у, е, і, и)

- Назвіть букви, які позначають голосні звуки?
- Які звуки може позначати буква «Х».
-Утворіть склади з приголосного та голосного звуків.

     5 .Гра «Розсипанка»

-Із розсипаних букв складіть слова.
Г,х,і,о,р;         х,о,й,е,к;

Вірш про Київ (фото Київа)

                                                       Ч удовий день. Ясна пора.
                                                       Легенький вітерець повіяв.
                                                       На кручах сивого Дніпра
                                                       Стоїть столиця наша – Київ.
                                                       Квітує свічами каштан,
                                                       На храмах грає позолота.
                                                       Ось Володимир, ось Богдан,
                                                       Он сяють Золоті ворота.
                                                                   Летить у небі голуб-птах,
                                                                   Над ним хмарки, немов пір’їни,
                                                                   Тріпоче синьо-жовтий стяг,
                                                                   Як вільне серце України.
                                                                   Наш Хрещатик славний
                                                                   Урочисто вбраний:
                                                                   Зацвіли каштани,
                                                                   Громонять фонтани.
 
                                                      Фізкультхвилинка про хмаринку.
 
 КИЇВ -  ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

III. Робота  за  Букварем.

        1.  Читання слів у стовпчиках.
-Яка спільна буквена частина у словах?
Прийоми читання.
*Читаємо з учителем.
*Читаємо за вчителем.
*Читаємо самі по одному слову.
*Читаємо слова з двома однаковими голосними.
*Читаємо слова, що відповідають на питання хто? Що? Який?
*Прочитайте слова, що означають людей.
 
Вірш про Хмельницький (фото міста)
Хмельницький в ошатнім убранні
                                             Над Бугом Південним стоїть,
                                             І сяють тут промені ранні,
                                             Як сяяли безліч століть.
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ – ХОТИН – ХУСТ – ХЕРСОНЕС

       2. Робота за фотографіями.

      3. Читання речень під фотографіями.

     4.  Гра «Слово в слові заховалося»

ХВОРОСТИНА – тин, ворона, сирота, рот, сторона, хист, товар, сто, рис, сир, син, хор.
 
ХЕРСОН –ЗАПОРІЖЖЯ
    5. Вірш про Хортицю
                                           Хортиця – серце козацьке,
                                           Це є колиска Січі.
                                           Тут промовляли багацько
                                           Стріли, пищалі й мечі.
   6. Фізкультхвилинка.
                                           Навколо дерев весело підемо.
                                           Різні листочки дружно підберемо.
                                           Відразу вгору піднімемо,
                                           А потім їх підкинемо,
                                           Нехай собі летять.

 IY.Підсумок  уроку.

         - Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
          - Що найбільше запамяталося?
          - Про що розповісте батькам удома?

1. Читання вірша.

                                          Красивий, щедрий рідний край       
                                          Люби, шануй, оберігай    
                                          І мова наша солов’їна.
                                          Усе, що зветься Україна!