Конспект уроку з природознавства 1 клас.

Тема. Яку будову мають рослини? Дослідницька лабораторія. Будова рослин.

Мета. Формувати в учнів уявлення про будову рослин, їх частини (корінь, сте­бло, листок, квітку, плід, насіння), вміння розпізнавати частини росли­ни і називати їх, упізнавати рослини за їх частинами; формувати вміння аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і роботи висновки, доводити свою думку, розповідати про отриману інформацію; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати потребу досліджу­вати рослини, бережливо ставитися до них.
 
Хід уроку

 I.     Організаційний момент.

 II.    Хвилинка спостереження.
       Аналіз стану неба, опадів, вітру.

 III.   Повторення вивченого матеріалу.
 
 1.     Відповіді на запитання.
 —     Доведіть, що рослини — це живі організми.
 —     Які рослини називають культурними, які — дикорослими?
 —     Які ви знаєте культурні рослини?
 —     Які ви знаєте дикорослі рослини?
 
 IV.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
 —    Ми продовжуємо подорожувати царством рослин. Сідайте зручніше у поїзд і поїхали. Ось і    наступна наша зупинка.
 —     Подивіться один на одного. У кожного з вас є голова, тулуб, ноги, руки — частини тіла.
 —     З яких частин, на вашу думку, складається рослина?
 —     Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, яка будова рослин.

 V.    Вивчення нового матеріалу.
 
 1.    Практична робота. Вивчення будови рослин.
 —     Розгляньте малюнок на таблиці “Будова рослин”.
 —     Яка рослина зображена на малюнку? (Суниці.)
 —     За якими ознаками ви її впізнали?
 —  Назвіть частини рослини, зображені на малюнку. (Корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням.)

 2.      Робота з підручником (с. 58—59).

 а)  Розгляд малюнків у підручнику.
 —  Знайдіть на малюнку частини рослини. Назвіть їх.
 б)  Дослідницька лабораторія.
 —  Які частини є в помідора?
 —  Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?
 
 Висновок. Квіткова рослина має корінь, стебло, листки, квітку, плоди з насінням.

 3. Робота в парі.

 Розгляд зображень рослини огірок (без плода і квіток, з квітками без плода, з плодом і  квітками).
 —     Яка рослина на них зображена? (Огірок.)
 —     Як ви її упізнали?
 —    Чим відрізняються малюнки рослини? Назвіть частини рослини, зобра­жені на малюнках.
 ( На першому малюнку у рослини є корінь, стебло і листки, на другомукорінь, стебло і листки  і квітка, на третьомукорінь, стебло, листки, квітка і плід.)
 
 4.     Бесіда про частини кімнатної рослини.
 
 —     Розгляньте кімнатну рослину.
 —     Чи бачите ви її корінь? Де знаходиться корінь рослини? (У Грунті.)
 —     Назвіть ті її частини, які ви бачите. (Стебло, листки, квіти.)
 Для чого рослині корінь? (Рослина коренем закріплюється в Грунті, всмок­тує з нього воду з  розчиненими в ній речовинами.
 —  Для чого рослині стебло? (Щоб утримувати над землею рослину.) Що утримує стебло?  (Листки, квіти, плоди з насінням. По стеблу вода і поживні речовини рухаються до квіток,  листя, плодів з насінням.)
 —   Для чого рослині листя? (Листяце не просто окраса дерев. Листки дихають повітрям. Це  диво-фабрика. Вони вловлюють сонячні промені і виробляють поживні ре­човини, які потрібні  рослині для .життя. Вони очищають забруднене повітря.)
 —    Чи однакової форми листя у рослин? Порівняйте листя суниці й огірка.
 Листя рослин буває різної форми. За допомогою форми листка можна
 впізнати рослину.
 В одних рослин листки дуже маленькі, в інших — великі. Наприклад, у ло­пуха листки значно  більші, ніж у кульбаби. У кактусів листки подібні на голки. В одних рослин листки гладенькі, в  інших — ні.
 —    Для чого рослині квіти? (Щоб дати потомство, для розмноження.)
 —    Чи у всіх рослин однакові квіти?
 Рослини відрізняються квітами. В одних рослин вони великі, яскраві, в ін­ших — дрібні,  непомітні.
 —     Кожна квіткова рослина має плоди.
 —     З чого утворюються, плоди? (З квіток.)
 —     Що є у плодах? (У плодах є насіння.)
 —     Навіщо рослині плід? (Плід захищає насіння від пошкодження.)
 Плоди також сприяють розповсюдженню насіння. Хто з вас бачив плоди клена? Що вони  нагадують? (Літачок.) Хто бачив плоди кульбаби? Що вони нагадують? (Парашутики.) Ці плоди  дуже легенькі і вітром розносяться на ве­ликі відстані.
 —    А як розповсюджує свої плоди і насіння вишня, горобина, калина? (Пло­ди поїдають птахи і  переносять насіння на великі відстані.)
 —    Навіщо рослині насіння? (З насіння виростає нова рослина.)
 
 5.    Гра “Де чия квітка?”
 —   Яким рослинам належать зображені на малюнках квітки? (Кульбаба, тюльпан, конюшина,  чорнобривці, соняшник.) Як ти їх упізнав?
 
6.    Робота в парі.
 —    Визначте, яким рослинам належать зображені на малюнках плоди. (Гарбуз, каштан, квасоля,  яблуня.)
 —    Чи можна за частинами упізнати рослину?
 Отже, за частинами (квітами, стеблом, листками, плодами) можна відрізни­ти одну рослину від  іншої.
 
7.    Творчі запитання.
 —   Яку частину кожної з названих рослин люди вживають у їжу:
 •      капуста (Листя.)
 •      морква (Корінь.)
 •      яблуня (Плід.)
 •      соняшник (Насіння.)
 
 8.    Робота в парах.
 Разкажи, яка в тебе улюблена рослина.
 
 Фізкультхвилинка
 
 Трава — низенька-низенька, дерева — високі-високі.
 Вітер дерева колише, гойдає, то вправо, то вліво хитає, то вперед, то назад, то вниз пригинає.
 Птахи летять, відлітають, а учні тихенько за парти сідають.
 
 VI.    Закріплення вивченого матеріалу.

 1.   Продовжити речення.
      —   У рослини є такі частини: ....
 2.   Робота в зошиті
 3.   Робота в групах з дидактичними картками.
 4.  Пояснити народну мудрість “Аби цвіт, а ягідки будуть
 5.  Гра “Хто найкмітливіший”.
     —  Відгадайте загадки.
 •   Яскраві пелюстки
     і запах пречудовий,
     і хочеться усім їх
    бачить знову й знову. (Квіти)

 •   На гілці сидить — зеленіє.
     А як тільки пожовтіє,
     то летить, кружляє, на землю лягає.
     З землі не встає — на ній зогниє. (Листок)
 
•   Мій зелений піджачок весь пошитий з колючок.
    Тільки що мені робить — я росту, а він тріщить?
    І дарма, якщо порву —
    то й без нього проживу. (Каштан)

 VII.   Підсумок уроку.

 
 1.      Відповіді на запитання.
 —     Що нового ви дізналися на уроці?
 —     Що вам найбільше сподобалось на уроці?
 2.     Робота з батьками.
         Знайдіть або складіть з батьками дві-три загадки про рослини.
 3.     Виконайте завдання для друга природи.
 —     Розкажіть, яка у вас улюблена рослина. Назвіть всі її частини.